tisdag 16 oktober 2018 kl. 09:40 v. 42

15 okt. 20.30:

Höjd beredskap 3

16 okt. 4.30, 12.30: Repris


14 Okt. 16.00:
Markestads missionshus

10 Nov. 16.00 och 18.00:
Equmeniakyrkan Nybro


Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Aktuell bok


Dags att ta vakna upp


Aktuell bok

Läs mer!


Arka e Besėlidhjes rizbuluar? - Holger Nilsson

Arka e Besėlidhjes rizbuluar?

Besėlidhja biblik ėshtė i zhdukur pėr mė shumė se 2500 vjet. Por shpejt ne mund sytė e tyre mund tė shihni me atė. Ajo do tė jetė asgjė mė pak se njė ndjesi botėror nė atė rast.

Se ne jemi duke jetuar nė kohėt profetike janė tė dukshme pėr shumė. Prandaj nuk ėshtė pėr t'u habitur se nė kėto kohė mund tė pėrfshihen ngjarje shumė njė pjesė tė bujshme, tė cilat janė tė lidhura me Biblės. Kjo do tė jetė pjesė e realitetit pėrfundimtar tė ardhmen.
Ne kemi shkruar mė parė rreth asaj se si tė planifikojnė pėr njė tempull tė ri hebre nė Jerusalem. Pėr kėtė, ajo ka krijuar njė shumėllojshmėri tė objekteve, tė destinuara pėr nė tempull. Kėto mund tė shihni nėse ju vizitoni Institutin Tempullit nė Jeruzalem.

Njė nga pikat qė janė tė humbur atje, ėshtė e shenjtė e tė gjitha objekteve. Por ndoshta se mallrat janė prodhuar tani, do tė plotėsohet me tė mirėn -. Domethėnė arkėn e besėlidhjes
Ēfarė ėshtė quajtur Arka e Besėlidhjes ėshtė njė arkivol dhe nė hebraisht origjinale, fjala "Aron". Fjala ėshtė pėrdorur gjithashtu pėr arkivol, tė tilla si kur flasim pėr arkivol Jozefit nė 1 Ex. 50:26.
Arka e Besėlidhjes ėshtė bėrė me dru tė akacies, si brenda dhe jashtė tė veshura me ar tė kulluar. Kapak nė krye tė arkėn e besėlidhjes quhet pajtuesin, dhe tė gjithė prej ari.

Nė tė pajtuesit janė dy kerubinė prej ari. Ata kanė krahė mbi pajtuesin mbulon. Katėr unaza ari ishin vendosur nė tė katėr qoshet e Arkės sė Besėlidhjes. Kėto shkopinjtė e filetuara qė janė pėrdorur kur arka do tė zhvendoset. Fletėt ishin vendosur ndėr tė tjera, pllakat prej guri me Dhjetė Urdhėrimet. Arka e Besėlidhjes ishte mė i rėndėsishėm dhe i shenjtė i tė gjitha objekteve nė tempull.
Gjatė rrethimit babilonas tė Jeruzalemit vjet 588-586 b. AD, tempulli u shkatėrrua dhe qė nga atėherė Arka e Besėlidhjes ishin tė humbur. Historianėt besojnė se hebrenjtė fshehu arkėn. Gjatė kėsaj periudhe tė gjatė prej mė shumė se 2 500 vjet, ajo ka qenė pėr kėtė arsye mungon.

Prandaj, informacion mbi njė zbulim tė mundshėm tė Arkės nė 1981 shumė interesante. Njė zbulim i Arkės nuk do tė jetė vetėm bujshme. Ajo gjithashtu do tė shkaktojė tensione dhe konflikte me arabėt muslimanė, i cili ka kontrollin mbi Malin e Tempullit, me tempujt e saj.
Sa i ndjeshėm zonė, e cila ėshtė vend i ish-tempuj ēifut janė, ne kemi parė disa shprehje tė viteve tė fundit. Nėse diēka e njė rėndėsie mė tė madhe tė ndodhė kėtu, ajo mund tė ēojė nė njė luftė tė madhe. Ky di izraelitėt, dhe pėr kėtė arsye duhet tė jetė i kujdesshėm tė ēdo gjė qė ėshtė e lidhur me kėtė vend.
Ēfarė ndodhi nė 1981 ishte se tre rabinėt shkoi nė njė tunel nėntokėsor, qė ēoi nė njė dhomė tė nėndheshme e cila gjendet nėn Malin e Tempullit. Shih diagramin mė poshtė, ku dhomė nėntokėsore ėshtė e theksuar.

Rabinėt shkoi nė njė tunel qė hapet nga mbi njė vend nė njė mur qė rrethuar Malin e Tempullit. Tani, rabinėt i ​​lejuar vetė qė tė intervistohet pėr mėnyrėn se si ata shkuan nė kėtė tunel dhe shkoi nė dhomėn e nėndheshme, ku ata pretendojnė se ekziston besėlidhje.
foto ėshtė njė nga rabinėt intervistuar. Ai e quajti Yedhude Getz dhe menaxhuar rabin.

Njė tjetėr i rabinėve, i cili ishte i pranishėm nė kėtė rast tė veēantė, ishte Rabbi Shlomo Goren. Tė rabinėt na thonė se kur ata kishin arritur nė dhomė nėn mal, ata u dissuaded nga rojet izraelitė tė cilėt ruajnė Malin e Tempullit. Fakti qė ne jetojmė nė kohė emocionuese dhe profetike, ėshtė interesante. Shumė keq qė kaq shumė janė tė zėnė nga kaq shumė gjėra tė tjera, se ata nuk kanė koncept nė tė gjithė kėtė.


Holger Nilsson

2014-04-01 | Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Flammor på Youtube - följ!
Predikantpool
Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.
Läs allt!

NU - kraftigt nedsänkt pris!

Senaste artiklarna
130 000 raketer mot Israel!
Vilket land skulle stå ut med att ha cirka 130 000 raketer riktade mot sig?...
Närradiosändning i Vetlanda
Premiärsändning på YouTube från Holgers närradioprogram i Vetlanda. Tryck på spe...
Flammor som pdf
Nu går det även att prenumerera på Flammor som pdf. Vi vänder oss särski...
Anfall mot Sverige
Vi har återigen fått en påminnelse om att vi inte skall vara för säkra angåe...
Moraliskt förfall utan motstycke
I samband med boksläppet av den nya boken, Han och hon, talade Holger Nilss...
Nytt nummer!
Det nya numret av Flammor har nu kommit ut.I nr 3 kan Du läsa om: Sven...
Boknyhet!
Nu kan Du beställa den nya boken: Han och hon  Livsviktig relation....
Populära artiklar
Kampen om Jerusalem och tempelplatsen - Holger Nilsson
function TellFriend(ref) { var str="toolbar=no,status=no,menubar=no,l...
Kontakta oss
Om du har frågor om Flammor, är det bara att kontakta oss!Det gå...
ISRAEL
130 000 raketer mot Israel!
Israel 70 år 2018
Israel 70 år
Israel 70 år
Israel 70 år
Debatt på sandaren.se
Insändare i Sändaren
Insändare i Hallmedia
Ryssland hotar Israel
Gud räddade Israel 1973
Dramatik i Israel
Palestinskt dubbelspel
Judarna flyr nu till Israel
Betald terrorism i Palestina - Holger Nilsson
Ett Guds under i Gaza-kriget - Holger Nilsson
Betald terrorism i Palestina - Holger Nilsson
Uppfostrade till att hata - Holger Nilsson
Guldgossarna Abbas och Arafat - Holger Nilsson
Palestinierna avlönar terrorister - Holger Nilsson
En ständig kamp mot Israel - Holger Nilsson
Striden om Tempelberget - Holger Nilsson
Hamas bär det totala ansvaret - Holger Nilsson
Hamas stadgar - Holger Nilsson
Hamas dödar sina egna barn - Holger Nilsson
Hamas lär barn att döda judar - Holger Nilsson
Hamas och Gaza - Holger Nilsson
Hamas väljer krigets väg - Holger Nilsson
Förbundsarken återupptäckt? - Holger Nilsson
Ett nytt tempel i Jerusalem - Holger Nilsson
Guds kärlek till judarna - Holger Nilsson
Fynd i Israel bäddar för konflikt - Holger Nilsson
Nu formas Gogs krigståg - Holger Nilsson
Ledaren för Gogs krigståg? - Holger Nilsson
Ödesdigert beslut - Holger Nilsson
Antisemitismen ökar kraftigt - Holger Nilsson
Spänningen stiger i Mellanöstern - Holger Nilsson
I Egypten ber man om judarnas död - Holger Nilsson
Fel väg valdes i FN - Holger Nilsson
Irans hot mot Israel - Holger Nilsson
Hatet mot judarna - Holger Nilsson
Vem ligger bakom hatet mot Israel? - Holger Nilsson
Genom vilka redskap uttrycks hatet mot Israel? - Holger Nilsson
Ödesmättad kamp om Jerusalem - Holger Nilsson
Vem har rätten till Jerusalem? - Holger Nilsson
Begäran om Palestinsk stat - Holger Nilsson
Palestinsk stat - ett ogrundat krav! - Holger Nilsson
Arabisk revolution - får Israel betala priset? - Holger Nilsson
Palestinier och Hamas avslöjar sig - Holger Nilsson
Israel lever på en vulkan - Holger Nilsson
Israel - ett profetiskt tecken - Holger Nilsson


Tidsmaskin


Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018