måndag 15 oktober 2018 kl. 23:58 v. 42

15 okt. 20.30:

Höjd beredskap 3

16 okt. 4.30, 12.30: Repris


14 Okt. 16.00:
Markestads missionshus

10 Nov. 16.00 och 18.00:
Equmeniakyrkan Nybro


Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Aktuell bok


Dags att ta vakna upp


Aktuell bok

Läs mer!


Битката за Ерусалим и на храмовите - Холгер &

Битката за Ерусалим и на храмовите - Холгер Нилсон


Објавено септември 2005 година


"Ерусалим, во градот што Господ го избра од сите племиња на Израел, да се стави неговото име таму." 1 Лет. 12: 13

По дека Израел ја напушти Газа на Палестинците крева својот глас со цел да се борат за да се нови цели. Ние веќе долго време е познато дека тоа е навистина Ерусалим, кој е главната цел. Ова се појави во различни изјави во текот на временски период и се чини дека уште.
на пример, ние може да се репродуцира што рече кратко палестинскиот премиер Ахмед Queri по евакуацијата на појасот Газа во август: "Битката за Ерусалим започна, а тоа е опасна војна".
Може да се прашуваат зошто Ерусалим е таква голема разлика? Ако сакаме да се одговори на ова прашање, ние мора да се разбере духовната димензија, која е вклучена во ова. Кога ние овде во Божјиот план, ќе го добиеме поголема слика на она што се случува во нашето време. Тоа е тоа духовна реалност доаѓа во сликата за нас да биде во можност да се добие целосна разбирање на настаните на денот.
Ако се вратиме колку во времето како до 950 f. Кр, ние сме во времето на посветеноста на првиот храм во Ерусалим Соломон. Ние може да прочитате за оваа инаугурацијата во 1 Цареви. 8: 10-13:"Но, кога свештениците излегоа од храмот, се сретна куќа облакот Господов, свештениците на доброто на облаците не можеше да издржи да се работи: за слава на Господа исполни домот Господов Соломон рече." Господ рече дека тој ќе живее во мрак. сум го изградил еден величествен храм за вас, место за да живеат засекогаш. "


А слика за тоа како би требало да биде првиот храм толку надвор.

Слава на Бога исполнет Храмот и што беше споменато како храм за Господ. Ова е само еден од пасусите каде што може да се види како Бог на посебен начин поврзани со Ерусалим. Веќе во 5 Мој. 12:11, можеме да видиме дека Бог треба да се избере место "да се стави неговото име."
Тоа Ерусалим е град што Самиот Бог го избра. Од оваа гледна точка, тоа не е чудно тоа што има толку многу возбуда околу овој град.
Avsvurne Божјиот непријател, ѓаволот, има голем интерес да го избрише сето она што е сведоштво на Бога и Неговата здружување во овој град.
Ако од оваа перспектива, гледајќи наназад, може да се види реалноста на тоа. Божјото откровение и здружување во Ерусалим е во премиер нејзиното значење во прилог на храмот и местото каде што бил изграден на. Во ова место, во моментов не постои храм, но сепак постојат две џамии; Омар џамија, исто така познат како Куполата на карпата и џамијата Ел Акса.

Тоа може да се гледа како повеќе од коинциденција дека овие џамии се таму. Тоа може да се гледа како на манифестација на начин се обидува да ги збунуваат луѓето за тоа што место навистина да сведочи на ѓаволот. Еден може да се зборува за духовна битка над ова место и тоа е, исто така, беше изразена преку битки кои исто така се случија во и околу храмот сајт. По храмот беше нарушен со уништувањето на Ерусалим во 70 година од н.е., а потоа дојде храмот сајт да биде пуст.
Римскиот император Адријан, кој уби Адвокатската Kochba востание во 135, изграден параклис во чест на Јупитер во храмот сајт во врска со ова. Тоа постоело до римскиот император Константин дозволено да го урне 300 е.

Во 614 упаднаа Персијците Ерусалим, што се врши голем масакр на христијаните, и цркви и манастири беа уништени. Ерусалим за време на Персиската империја не се долготрајни. Тоа би, наместо тоа, во ерата муслимански дојде да биде и тоа е тоа што многу го карактеризира храмот сајт, бидејќи тогаш. Skovgaard-Петерсен дава книгата Källsprångens слета опис раскажување на судбината на сајтот:
"Тоа е бојно поле и буниште, тоа го видел Јупитер, подемот и падот на чакал, и е за повеќе од 1000 години е под знак на половина месечина. Но, за кратко време, во текот на последните византиските цареви и Крстоносните војни има Кристи evangelium имаше основа на стариот сајт. Покрај тоа, во храмот по Христа, а пред се на свратилиште за непријатели на Христовиот крст. За половина месечина мрази крстот. "
Кога калиф Омар го освоиле Ерусалим во 638, тој отиде во храмот и му се поклонуваа Аллах, муслиманскиот бог. Тој изградил џамија во дрво на светата карпа.
Тоа беше подоцна калифот, Абдул ал-Малик, кој го изградил големата џамија која и денес може да се види во храмот. Оваа џамија, позната како Омар џамија и Куполата на карпата, таа била завршена во 691.


џамија змии

За време на Крстоносните војни, сепак, ја промени сликата за некое време. Џамијата на лентата за храмовите кога златен крст во времето кога христијаните имал контрола на лице место. На местото на настанот, сепак, драматично се промени кога султанот Саладин скрши христијанското влијание во освојувањето на Ерусалим во октомври 1187. Тоа е, рече тогаш дека христијанската крстот над џамијата Омар беше фрлен долу на земјата во текот безгранична радост. Потоа го влечеа по улиците за два дена пред тоа беше конечно скршен склепан во парчиња.
Денес гледа Исламската полумесечина става на врвот на џамијата Омар, понатаму, може да го гледаат очите на муслиманите наведна кон земјата на Ридот на храмовите во молитвата кон Аллах. Ова е манифестација на местото на храмот е доминирана од страна на korshatande религија.
Оваа слика на Ридот на храмовите со својата златна купола сјае џамија е најчеста слика на Ерусалим. Тоа е слика која доминира на хоризонтот. Преку ова ќе добие искривена слика за местото Бог го избрал. Тенковите се сега страдаат од муслиманите Алах.
Тоа е во тоа да се види како на ѓаволот копија на вистинското служење на Бога и го заменува со нешто што ќе личат на тоа. Тоа не е за ништо што Мартин Лутер повикува на ѓаволот за Божјата мајмун, која имитира работата на Бога.
Ние можеме да на плоштадот храмот за да видите повеќе како имитации. Сега постои џамија наместо на храмот. Дури и вознесувањето на Исус бил донесен од Ерусалим, тоа е пандан на исламската традиција. Тоа е кажано во ова дека Мухамед, исто така, доживеа вознесение. Ова значи дека ќе се случи од светата карпа која е видлива во внатрешноста на џамијата.
Тоа покажува дека, исто така, до она што значи, стапало Мухамед поврзани со оваа вознесение. Тоа може да се види како противтежа на стапало кои се вели дека последните стапало на Исус на земјата во т.н. капела на Вознесение на Елеонската Гора.

На местото на храмот, постои и нешто што се нарекува куполата духови. Тоа е исто така, повика табли купола. Се верува дека е изграден на местото каде што некогаш се наоѓала во Светињата на светињите во храмот. Има тоа што муслиманите го изградил овој купола. Вреди да се одбележи дека овој објект е изграден на она што се верува дека Божјото откровение место.
Кој ја изградил Купола на духови е истиот човек кој застана зад изградбата на џамијата Омар, Абдул ал-Малик. А внук му со името на Ал Maqdisis зборува за причината за оваа купола зграда, "Кога Абдул ал-Малик видов величественост и убавина на куполата на црквата гробот, тој е загрижен дека тоа ќе поттикне умови муслиманите" и затоа се однесувал на куполата на карпи, кои сега може да се види таму. "
сега, ако се движи до модерните времиња, до 1967 година, кога го зема големи соби случај, шестдневната војна, Евреите ја врати стариот дел на Ерусалим, а со тоа и можност повторно да се моли на Ѕидот на плачот. Колку е важно ова беше во духовниот свет, кои читаме во нашата статија под наслов: ". Пророчка визија за значењето на Ерусалим"


Звуци

Со оваа позадина, фактите од она што сега е храм на Бог, ние може да се разбере како сведоштво на оваа локација е се обиде изгаснат од страна на дела што се сега.
Секој кој е заинтересиран за ова е Божјиот непријател, ѓаволот. Со промена на слика за тоа што храмот сајт беше замислена да биде, е сведоштво од ова место стана сосема различни од она што ќе биде.
Но, оваа слика нема да биде конечна. Бог има план за реставрација јасно и тоа е она што можеме да видиме реализира во нашето време. Гледаме како Евреите се вратија во својата земја и во градот Ерусалим.
Сега ние се соочи со следниот чекор во планот за реставрација, имено, дека Самиот Господ ќе се врати во својот избран место; Ерусалим и на Света Гора. Ако ова не уверува на пророкот Захарија, кога тој добива да носат Господовите зборови: "Така вели Господ: Јас ќе се врати на Сион и ќе живее во Ерусалим; и Ерусалим ќе се вика "верен град", а Господ Саваот рок ", светата планина". Зах. 8: 3

Печати Верзија!


© www.flammor.com
Holger Nilsson

| Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Flammor på Youtube - följ!
Predikantpool
Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.
Läs allt!

NU - kraftigt nedsänkt pris!

Senaste artiklarna
130 000 raketer mot Israel!
Vilket land skulle stå ut med att ha cirka 130 000 raketer riktade mot sig?...
Närradiosändning i Vetlanda
Premiärsändning på YouTube från Holgers närradioprogram i Vetlanda. Tryck på spe...
Flammor som pdf
Nu går det även att prenumerera på Flammor som pdf. Vi vänder oss särski...
Anfall mot Sverige
Vi har återigen fått en påminnelse om att vi inte skall vara för säkra angåe...
Moraliskt förfall utan motstycke
I samband med boksläppet av den nya boken, Han och hon, talade Holger Nilss...
Nytt nummer!
Det nya numret av Flammor har nu kommit ut.I nr 3 kan Du läsa om: Sven...
Boknyhet!
Nu kan Du beställa den nya boken: Han och hon  Livsviktig relation....
Populära artiklar
Kontakta oss
Om du har frågor om Flammor, är det bara att kontakta oss!Det gå...
Kampen om Jerusalem och tempelplatsen - Holger Nilsson
function TellFriend(ref) { var str="toolbar=no,status=no,menubar=no,l...
ISRAEL
130 000 raketer mot Israel!
Israel 70 år 2018
Israel 70 år
Israel 70 år
Israel 70 år
Debatt på sandaren.se
Insändare i Sändaren
Insändare i Hallmedia
Ryssland hotar Israel
Gud räddade Israel 1973
Dramatik i Israel
Palestinskt dubbelspel
Judarna flyr nu till Israel
Betald terrorism i Palestina - Holger Nilsson
Ett Guds under i Gaza-kriget - Holger Nilsson
Betald terrorism i Palestina - Holger Nilsson
Uppfostrade till att hata - Holger Nilsson
Guldgossarna Abbas och Arafat - Holger Nilsson
Palestinierna avlönar terrorister - Holger Nilsson
En ständig kamp mot Israel - Holger Nilsson
Striden om Tempelberget - Holger Nilsson
Hamas bär det totala ansvaret - Holger Nilsson
Hamas stadgar - Holger Nilsson
Hamas dödar sina egna barn - Holger Nilsson
Hamas lär barn att döda judar - Holger Nilsson
Hamas och Gaza - Holger Nilsson
Hamas väljer krigets väg - Holger Nilsson
Förbundsarken återupptäckt? - Holger Nilsson
Ett nytt tempel i Jerusalem - Holger Nilsson
Guds kärlek till judarna - Holger Nilsson
Fynd i Israel bäddar för konflikt - Holger Nilsson
Nu formas Gogs krigståg - Holger Nilsson
Ledaren för Gogs krigståg? - Holger Nilsson
Ödesdigert beslut - Holger Nilsson
Antisemitismen ökar kraftigt - Holger Nilsson
Spänningen stiger i Mellanöstern - Holger Nilsson
I Egypten ber man om judarnas död - Holger Nilsson
Fel väg valdes i FN - Holger Nilsson
Irans hot mot Israel - Holger Nilsson
Hatet mot judarna - Holger Nilsson
Vem ligger bakom hatet mot Israel? - Holger Nilsson
Genom vilka redskap uttrycks hatet mot Israel? - Holger Nilsson
Ödesmättad kamp om Jerusalem - Holger Nilsson
Vem har rätten till Jerusalem? - Holger Nilsson
Begäran om Palestinsk stat - Holger Nilsson
Palestinsk stat - ett ogrundat krav! - Holger Nilsson
Arabisk revolution - får Israel betala priset? - Holger Nilsson
Palestinier och Hamas avslöjar sig - Holger Nilsson
Israel lever på en vulkan - Holger Nilsson
Israel - ett profetiskt tecken - Holger Nilsson


Tidsmaskin


Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018