tisdag 16 oktober 2018 kl. 00:24 v. 42

15 okt. 20.30:

Höjd beredskap 3

16 okt. 4.30, 12.30: Repris


14 Okt. 16.00:
Markestads missionshus

10 Nov. 16.00 och 18.00:
Equmeniakyrkan Nybro


Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Aktuell bok


Dags att ta vakna upp


Aktuell bok

Läs mer!


Profecia e Profetit Ezekielit - Holger Nilsson

Profecia e Profetit Ezekielit

Njė mobilizim kundėr Izraelit ėshtė profetizuar nė Bibėl. Tani ka shenja se kjo profeci sė shpejti mund tė vijnė e vėrtetė.

kapitujt e Ezekiel Prophet 38-39 janė njė profeci e njė mobilizim kundėr Izraelit, i cili ende nuk ėshtė pėrmbushur. Looking mbrapa nė histori gjejmė asnjė ngjarje qė mund tė aplikohet nė kėtė profeci nė librin e Ezekielit.Teolog Peter Fjellstedt vėren nė punėn e tij Annotated Biblės, e cila u shfaq nė vitet 1800, duke pėrfshirė atė nė lidhje me profecinė e Ezekielit:
"Profecitė e pėrmbajtura nė kėtė dhe kapitullin vijues, nuk kanė filluar ende qė do tė vijnė e vėrtetė nė mėnyrė tė qartė qė kushdo shpjegimi i caktuar mund tė konsiderohet. "
Dikush pėrmbushja e profecive tė Ezekielit. 38-39 nuk ėshtė bėrė qė nga viti. Pra, ata presin ende duke u pėrmbushur.
Profecitė e kėtyre kapitujve i paraprin njė parashikim veēantė profetik, i cili ėshtė in-Ezk. 37:21:
"Pastaj do t'u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr bijtė e Izraelit nga kombet ku ata kanė ecur larg. Do t'i mbledh nga ēdo anė dhe sjelljen e tyre nė vendin e tyre. "
Kėtu ėshtė e qartė pastaj se" Izraeli "do tė kthehet nė vendin e tij para se tė vijė kjo luftė. Ringjallja ka ndodhur nė brezin tonė! Pas hebrenjtė u shpėrndanė nė njė pėrvetėsim tė gjithė botėn e cila zgjati pėr dy mijė vjet, ėshtė mė qė nga viti 1948 janė kthyer nė ish-vendin e tyre.
Ne duhet tė njoftimit mė tė detajuar nė profecinė lart-cituar. Ku Zoti thotė: "Unė do tė marr bijtė e Izraelit."
Pra, ėshtė vetė Perėndia qė ėshtė prapa ēudi e njė populli qė ishin shpėrndarė pėr kaq shumė kohė, tani pėrsėri nė vendin e tyre tė origjinės. Kjo duhet tė kemi parasysh!
Ai i cili u shpreh se ai mendonte se kjo ishte kryeministri i parė i Izraelit, David Ben-Gurion. Ai tha se ne kemi njė rast:
"Ne jetojmė nė kohėn mesianike dhe ajo ėshtė Zoti, Perėndia ynė, qė na mbledh dhe se ne nuk duhet tė kthehet kundėr nesh."
Diēka tjetėr qė ne gjithashtu duhet tė theksohet ėshtė se Perėndia 'do ata nė vendin e tyre. " Ka shumė diskutime se kush me tė vėrtetė ka tė drejtėn e kėtij vendi. Kėtu kemi njė pėrgjigje tė qartė nė lidhje Izraelit dhe vendin. Ēdokush qė ka njė opinion tė ndryshėm ėshtė nė kundėrshtim me atė qė e ka thėnė Zoti. Kjo duhet tė jetė njė mėsim pėr ata qė thonė se besojnė nė Zot.
Mbledhja e Izraelit pėrsėri nė vendin e tyre tė origjinės kanė ndodhur nė brezin tonė. Ne jemi duke jetuar tani, jeton pra nė kohė pėr kėtė profeci pėrmbushur!
Se, nė qoftė se ēdo gjė duhet tė na bėjnė tė kuptojmė se si unik brezi ynė ėshtė, nė njė perspektivė dy mijė vjeēare.
Kjo nga ana e tij duhet tė ēojė nė njė zgjim tė fortė shpirtėrore pėr pėrmbushjen profeci nė kohėn tonė. Natyrisht, duhet tė jetė njė mėsim nga kjo perspektivė profetike aktuale nė kishat dhe faltoret tona!
Profeti Ezekiel shkroi poshtė 500 pes, atėherė e tėrė 2500 vjet para se tė ndodhte, vijnė e vėrtetė nė kohėn tonė. No sinqertė dhe serioz duke menduar lexues i Biblės mund ta mohojė kėtė. Kjo nuk ėshtė vetėm njė konfirmim i besueshmėrisė sė madhe e Biblės, por ėshtė edhe njė fjalė e fortė profetike qė ne jemi duke jetuar nė fundin e kohės!
Lufta qė profeti portretizon dhe kushtet pėr tė - se Izraeli ėshtė kthyer nė vendin e tij - pėrkatėsisht do tė ndodhė nė ditėt e fundit. Duket nga teksti i Biblės nė Ezekieli. 38: teta
Pėr fat tė keq, nuk pasqyrojnė gjuhėn tonė Suedisht dhe ri pėrkthime tė Biblės kontekstin tonė nė mėnyrė korrekte dhe nė mėnyrė tė qartė. Pėrkthimi norvegjez thotė se ajo do tė jetė "vetėm vjet druri". Nė pėrkthim, duket edhe mė qartė nė atė kohė kėtė luftė tė ndodhė "nė vitet e kėtyre tė fundit" - ". Nė vitet e fundit"

A e kuptojmė seriozitetin e qė ne jemi duke jetuar nė vitet e fundit, koha kur kjo do tė luhet jashtė, dhe kur Jezusi do tė vijė pėrsėri?


Holger Nilsson

2012-06-15 | Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Flammor på Youtube - följ!
Predikantpool
Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.
Läs allt!

NU - kraftigt nedsänkt pris!

Senaste artiklarna
130 000 raketer mot Israel!
Vilket land skulle stå ut med att ha cirka 130 000 raketer riktade mot sig?...
Närradiosändning i Vetlanda
Premiärsändning på YouTube från Holgers närradioprogram i Vetlanda. Tryck på spe...
Flammor som pdf
Nu går det även att prenumerera på Flammor som pdf. Vi vänder oss särski...
Anfall mot Sverige
Vi har återigen fått en påminnelse om att vi inte skall vara för säkra angåe...
Moraliskt förfall utan motstycke
I samband med boksläppet av den nya boken, Han och hon, talade Holger Nilss...
Nytt nummer!
Det nya numret av Flammor har nu kommit ut.I nr 3 kan Du läsa om: Sven...
Boknyhet!
Nu kan Du beställa den nya boken: Han och hon  Livsviktig relation....
Populära artiklar
Kampen om Jerusalem och tempelplatsen - Holger Nilsson
function TellFriend(ref) { var str="toolbar=no,status=no,menubar=no,l...
Kontakta oss
Om du har frågor om Flammor, är det bara att kontakta oss!Det gå...
PROFETIOR
Profetiskt från 1860
Profetisk precision i tid och rum
2017 – profetiskt år
Vad kan komma att hända i Sverige?
Flyktingströmmarna är profetiskt förutsagda
Antikristligt kontrollsystem
Ekonomisk krasch på gång?
Varnad genom en dröm
Planerar Putin krig?
Ryssland och Baltikum
Lewi Pethrus om varför domen kommer - Holger Nilsson
Sverige - profetiskt varnat - Holger Nilsson
Bibelns profetior framlyfta i FN - Holger Nilsson
Drömmar som gått i uppfyllelse - Holger Nilsson
En dröm om Jesu återkomst - Holger Nilsson
Uppvaknande inför yttersta tiden - Holger Nilsson
Profeten Hesekiels profetia - Holger Nilsson
Jesus talade i drömmen - Holger Nilsson
Forskare varnar för att "domedagen" närmar sig - Holger Nilsson
Nytt tempel förbereds - Holger Nilsson
Iran - ett hot mot freden - Holger Nilsson
Iran väntar på 12:e imamen - Holger Nilsson
Vi går mot profetiornas uppfyllelse - Holger Nilsson
Märkliga förutsägelser - Holger Nilsson
Gud talar genom drömmar - Holger Nilsson
Newtons profetia om slutet - Holger Nilsson
Messias kommer snart! - Holger Nilsson
Profetisk dröm om branden på Karmelberget - Holger Nilsson
Dröm om Jesu tillkommelse - Holger Nilsson
Är vi redo? - Holger Nilsson
1200-tals profetia om Jerusalem - Holger Nilsson
Påven vill ha världsstyre - Holger Nilsson
Dags för rannsakan! - Holger Nilsson
Sömnaktighetens tid - Holger Nilsson
Profeten Anton Johansson - Holger Nilsson
Uppryckandet - Holger Nilsson
En varnande dröm - Holger Nilsson
En syn angående Jerusalems betydelse - Holger Nilsson
Profetisk dröm om Jesu andra tillkommelse - Holger Nilsson
Profetisk dröm om uppryckandet av de troende - Holger Nilsson
Emanuel Minos profetiska varning före anda världskriget - Holger Nilsson
Malachias profetia - Holger Nilsson
Malachias profetia om olika påvar - Holger Nilsson
Malachias profetia och de sista påvarna - Holger Nilsson
Malachias profetias allvarliga avslutning - Holger Nilsson
En allvarlig syn om kommande tider - Holger Nilsson     
Allvarlig profetia om vår tid - Holger Nilsson   
Profetiskt budskap räddade tusentals människor - Holger Nilsson    
Profetiskt om denna generation - Holger Nilsson      
Frank Mangs profetiska budskap - Holger Nilsson


Tidsmaskin


Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018