torsdag 19 juli 2018 kl. 09:43 v. 29 Kontakt | Mission Tanzania | Om flammor | Prenumeration |

Startsidan | Artiklar | DikterEu | FragorIsrael | Lankar | ProfetiorTidstecken |

5 aug 21.30:

Hur får vi väckelse? 
Del 1

6 aug 5.30, 13.30:
Repris

12 aug 21.30:
Hur får vi väckelse?
Del 2

13 aug 5.30, 13.30: Repris

19 aug 21.30:
Hur får vi väckelse?
Del 3

20 aug 5.30, 13.30: Repris

26 aug 21.30:
Hur får vi väckelse? 
Del 4

27 aug 5.30, 21.30: ReprisBibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Boknyhet

Dags att ta Gud på allvar


Aktuell bok

Läs mer!


Profecia e rėndė e kohės sonė - Holger Nilsson   

Profecia e rėndė e kohės sonė - Holger Nilsson


Publikuar gusht 2004

Njė grua nė Etnedal, Valdres mori 1968 njė pamje qė ėshtė pėr tė ardhmen, ardhjen e Jezusit, lufta e tretė botėrore dhe koha qė do tė paraprijė kėtė luftė. Predikues i famshėm Emanuel Minos tha nė njė takim nė Malmö nė kėtė shikim.

"Unė kam qenė duke bėrė thirrje pėr tė vizituar njė luginė nė Norvegji quajtur Valdres dhe kjo ishte kisha shtet qė mė ftoi. Kam vizituar njė Kishės Luterane pas tjetrit, dhe kėshtu qė kam ardhur nė Valdres dhe atje ishte njė grua e vjetėr. Ajo ishte nė vitin 1968, . shėnim vit ajo ishte 90 vjeē nė atė kohė, por krejtėsisht e qartė.
kur takimi ishte e gjatė, ajo erdhi tek unė dhe ajo thotė: "kam parė njė vizion, unė kam parė nė kohėn para ardhjes sė Zotit ėshtė, dhe ēfarė do tė ndodhė, dhe kur World War III shpėrthen. Nėse ju doni tė shkruani atė poshtė? ' I shkroi atė poshtė nė katėr departamente Kur unė kam shkruar atė poshtė dhe e shikoi atė, kėshtu qė unė thashė me vete:.. Kjo nuk mund tė lexohet nė njė kishė publik, ajo nuk ėshtė aq I vėnė atė poshtė nė sirtarin tim tavolinė dhe ku ka pasur tė gjitha kėto vite dhe tė bėhet i verdhė.

Kėshtu qė unė do tė vėnė nė mėnyrė qė, duke hedhur gjėrat e vjetra. Ti e di se si ėshtė, kur mbledhur gjėra pėr shumė vite dhe kam gjetur atė pėr shumė vite, jo shumė kohė mė parė (1993), dhe kam lexuar atė pėrsėri dhe unė jam i habitur. Vjet kanė kaluar, por unė jam i habitur. I pyetur kishėn: "Kjo grua, ēfarė lloj gruaje jeni? Oh, ajo ėshtė e besueshme, ajo nuk ėshtė e ėmbėl ", ata thanė:" Ajo nuk ėshtė si ajo e shpirtėrore. Ajo ėshtė shumė e besueshme ". Ajo mė tha: "Unė kurrė nuk kam parė njė pamje tė tillė mė parė, ky ėshtė vetėm qasja e kam marrė, dhe mesazhi i vetėm qė kam marrė nė kėtė mėnyrė". Kėtu ėshtė mendimi se gruaja 90-vjeēare tha Emanuel Minos 1968:

Paqe dhe Ēarmatim

. "Unė pashė botėn si njė hartė qė u mbėshtjellė deri nė frontin e mua, unė pashė Europe -. Vend nga vendi pashė Skandinavi dhe pashė Norvegjia pashė disa gjėra qė do tė ndodhin vetėm pak para kthimit tė Jezusit (dhe koha Kuvendi ėshtė lart) dhe. vetėm para prishet mėdha rrėzimit tė lirshme mbi njerėzit. Njė aksident qė ne kurrė nuk kanė pėrjetuar sėrėn e.

Para kthimit tė Jezusit dhe Lufta e Tretė Botėrore shpėrthen, ajo do tė jetė njė kohė e relaksimit qė ne kurrė nuk kanė pasur mė parė. Nuk do tė ketė paqe, dhe paqja do tė jetė e gjatė. Gjatė periudhės sė paqes do tė ketė ēarmatim nė shumė vende, edhe nė Norvegji. Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė nė njė mėnyrė qė askush nuk e kishte pritur, dhe nga njė drejtim tė papritur, dhe ne jemi po aq tė papėrgatitur siē ishim 9 prill 1940. " .


Vakėt dhe mbeturinave nė krishterim

"Unė pashė se aty vjen njė vakėt tė paparė nė mesin e tė krishterėve. E mbeturinave nga e vėrtetė dhe tė gjallė krishterimi. Tė krishterėt nuk do tė jetė e hapur pėr kėrkimi i shpirtit predikimin e kohės para kthimit tė Jezusit. Ata nuk do tė dėgjojnė e mėkatit dhe hirit, ligjit dhe ungjillit, justifikohen. nė vend tė kėsaj, njė lloj tjetėr tė predikuar, njė lyckokristendom lloj. Ju duhet tė jetė i suksesshėm dhe pėr tė arritur. kjo ėshtė e gjitha nė lidhje me gjėrat materiale, nė njė mėnyrė Perėndia kurrė nuk ka premtuar se. kishat, kishat dhe shtėpitė e lutjes janė duke u bėrė gjithnjė e mė tė zbrazėt . nė vend tė predikimit tė marrė kryqin e vet dhe tė ndjekin Jezusin, do tė ketė argėtim, art dhe kulturė, ku nuk do tė ketė njė ringjallje, mjerimi dhe pendimi takime. Kjo do tė ndodhė nė masė tė madhe para se Jezusi tė vijė pėrsėri dhe pėrplasje thyen tė lirshme gjatė na. "

Shpėrbėrja morale tė shoqėrisė

"Kjo bėhet njė rezolutė moral se Norvegjia nuk e ka parė mė parė. Njerėzit do tė jetojnė si tė martuar pa qenė tė martuar. Ajo do tė jetė ndyrėsia madh pėrpara martesės dhe ajo bėhet shumė pabesi nė martesė. Po, edhe nė martesat e krishterė ėshtė duke u tradhtia dyshuar dhe ato janė tretur. Gjithashtu ēoroditur mėkat, mėkat kundėr natyrės, fillon pėr tė pėrhapur, dhe ata janė tė pranuar edhe nė qarqet e krishtera. Vetėm para se Jezusi tė kthehet ajo do tė shfaqet programeve televizive qė ne kurrė nuk kanė pėrjetuar mė parė. TV do tė jetė mbushur me njė dhunė aq tė tmerrshme qė do tė mėsojnė njerėzit pėr tė vrarė dhe shkatėrruar njėri-tjetrin, dhe kjo do tė jetė i pasigurt pėr tė ecin nė rrugė. njerėzit do tė imitojnė atė qė shohin dhe kjo nuk do tė jetė vetėm njė shumėllojshmėri tė TV, por shumė e ndryshme. kjo do tė jetė ashtu si ne e kemi atė nė radio. Ne do tė jetė nė gjendje pėr tė vidhos nė njė program pas tjetrit, dhe ajo do tė jetė e plotė tė dhunės dhe njerėzit do tė kenė kėtė si argėtim. gjėja mė e keqe pėr nkbara skena e vrasjes dhe dhunės kundėr njėri-tjetrit do tė shfaqet dhe kjo do tė pėrhapet nė shoqėri. Ajo do tė shfaqet skena marrėdhėnie. Gjėrat mė intime qė zhvillohet nė njė martesė do tė shfaqet nė kutinė e. Kjo do tė ndodhė dhe ju (tė drejtuara pėr Emanuel Minos ) do tė shihni tė pėrmbushet. Ligjet qė ne kemi tani do tė ndahen dhe mė e pamoralshme do tė shfaqet para syve tanė. "

Emigracioni dhe Lufta e Tretė Botėrore

"Njerėz nga vende tė varfra do tė pėrmbytjeve nė Evropė. Ata gjithashtu vijnė nė Skandinavi dhe Norvegji. Njerėzit do tė shkarkojė se ata janė kėtu dhe do tė jetė e vėshtirė kundėr tyre. Ata gjithnjė e mė shumė do tė trajtohen si ēifutėt ishin para luftės. . masėn e mėkateve tona arriti Kjo do tė ndodhė pak para kthimit tė Jezusit - dhe lufta e tretė botėrore thyen tė lirshme.

Lufta fillon pėr herė tė parė si njė konflikt tė vogėl, njė konflikt tė vogėl. Por kjo nuk do tė ndalet. Ajo rritet dhe tė pėrhapet. Pėrfundimisht ajo zhvillon veten nė njė luftė tė madhe. Kah fundi i Luftės sė Madhe ėshtė armė tė tmerrshme janė tani nė pėrdorim, duke pėrfshirė edhe armėt bėrthamore. Ajri, toka dhe uji bėhet i ndotur dhe tė shkatėrruar. Ajrit do tė jetė aq i ndotur se ėshtė e pamundur pėr tė marrė frymė atė, dhe ajo do tė godasin disa kontinente, Amerikė, Evropė, Japoni, Australi - vendet e pasura.

Uji do tė shkatėrrohen. Ne nuk mund tė punosh tokėn atje. Rezultati ėshtė se njė mbetje e vogėl mbetet. Ata qė mbeten nė vendet e pasura do tė pėrpiqet pėr tė ikur nė vendet mė tė varfra, tė cilat nuk janė tė dėmtuara, por ata do tė na trajtojnė si ne kemi punuar me ta dhe tė mos jetė aq i gatshėm pėr tė pranuar. Unė jam i kėnaqur qė unė nuk e kam marrė pėr tė pėrjetuar kėtė, por kur koha afrohet, ju duhet tė marrė guximin pėr ju pėr tė udhėtuar pėrreth dhe paralajmėrojnė dhe tregoni njerėzve se ēfarė kam parė. "

shtyp Print!


© www.flammor.com
Holger Nilsson

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Predikantpool

Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.

Läs allt!


NU - kraftigt nedsänkt pris!
TIDSMASKINTwingly Blog Search link:http://www.flammor.com/ sort:published Bloggar som länkar hit


 

Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
Creeper MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018