torsdag 18 oktober 2018 kl. 20:47 v. 42

15 okt. 20.30:

Höjd beredskap 3

16 okt. 4.30, 12.30: Repris


14 Okt. 16.00:
Markestads missionshus

10 Nov. 16.00 och 18.00:
Equmeniakyrkan Nybro


Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Aktuell bok


Dags att ta vakna upp


Aktuell bok

Läs mer!


Da Vinci Code Da Vinci mashtrim - Holger Nilsson

Da Vinci Code Da Vinci shaka! - Holger Nilsson


Publikuar qershor 2006

Filmi i The Da Vinci Code tani ėshtė aktuale nė kinematė nė vendin tonė dhe nė botė. Filmi i bazuar nė librin me tė njėjtin emėr. Nuk ka informacion se libri i shitur njė pabesueshme 1 milion kopje nė Suedi!

Dikush mund tė pyesė se pse ky libėr ka pasur kaq shumė lexues? Ka libra tė tjerė qė janė po aq emocionuese si kėtė libėr. Pėrgjigje pėr se kaq shumė njerėz lexojnė The Da Vinci Code ėshtė e mjaftueshme qė ai ka njė mesazh mjaft tė bujshme, dmth se Jezusi ishte vetėm njė njeri i zakonshėm dhe jo biri i Zotit, dhe gjithashtu supozohet tė jenė martuar me Maria Magdalenėn.
Njė mesazh i tillė apelit pėr shumė. Kjo do tė thotė qė ēdo mendimet e pėr t'u bėrė njė i krishterė mund tė shkarkohet njė herė dhe pėr tė gjithė. ftesa e Jezusit pėr tė bėrė pasuesit e tij mund tė injorohen, ata mund tė jetojnė jetėn e tyre gjithsesi pa i dhėnė njė mendim tė mesazhit tė krishterė do tė jetė e vėrtetė.
Duke pasur parasysh ndikimi i librit, nuk ka arsye tė mirė pėr tė pyetur nėse ka ndonjė bazė pėr teoritė e paraqitura nė kėtė libėr, pasi tė dy mund tė pėrshkruhet si njė thriller, por qė gjithashtu duan tė japin pėrshtypjen qė pėrmbajnė fakte. Tashmė nė hyrje tė librit ėshtė njė fletė fakti se shtetet kjo. I parė i dyshuar nė fakte titull ėshtė: ". Priory e Sionit - njė organizatė e fshehtė evropiane e themeluar nė vitin 1099 - ėshtė pėr tė vėrtetė"
ėshtė se masa e sė vėrtetės qė ėshtė baza e asaj qė ėshtė paraqitur si fakt nė librin, kėshtu qė koncepti i sė vėrtetės nė total mbytur autorin. Priory e Sionit u themelua jo pėr gati njė mijė vjet nė tė kaluarėn, ajo u themelua nė vitin 1956.
Themeluesi i kėtij urdhri ishte francezi Pierre Plantard, njė njeri me imagjinatė jashtėzakonisht tė gjalla. Plantard ka qenė gjithashtu i akuzuar pėr mashtrim dhe falsifikim.
Plantard ka prodhuar dokumente tė rreme, njė gjenealogji qė do tė tregojė se ai ėshtė zbritur nga merovinska Royal House. Kjo scam ėshtė zbuluar, por kjo nuk e ka penguar kėtė temė u ngrit nė njė libėr tė titulluar Gjaku i Shenjtė dhe Grail Shenjtė. Autorėt e kėtij pretendimi librit se njeri nga dinasti Merovingjėve nga ana e zbritur nga njė martesė midis Jezusit dhe Maria Magdalenė.
Ajo ėshtė nga libri gjakun e Shenjtė dhe Grail Shenjtė Dan Brown, autor i The Da Vinci Code, frymėzimin e tij. Duke bėrė pretendimet mė befasues pa rrėnjė reale, ai pėrpiqet pėr tė vėrtetuar kėto teori rreth Jezusit dhe Maria Magdalenė. Ai gjithashtu ka guximin e madhe pėr tė thėnė se Kisha Katolike e njohur nė lidhje me kėtė dhe tė sigurohet se kjo nuk do tė vijnė tė dini.
Urdhri sekret, Paresia e Sionit, megjithatė, do tė kryejė nė kėtė njohuri tė ashtuquajturėn dhe menaxhuar atė nėpėr tė gjitha kėto shekuj. Pra, njė urdhėr qė nuk ekzistonte deri nė 1950!
Po, tashmė nė deklaratėn e tij tė parė nė bazė tė rreme titullin "Fakte" tė Da Vinci Code pra jep njė tregues se sa pak kredibilitetit pėrmbajtjen e librit nė pėrgjithėsi. Autori mė pas ka informacion tė saktė nė lidhje me vende, ndėrtesa, etj ju bėn qė disa lexues lulled nė besimin se qė kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė pse nuk duhet pjesa tjetėr e tė dhėnave duhet tė jetė e vėrtetė?
Edhe pse ka informacione se ėshtė e saktė, atėherė ai ėshtė larg nga njė garanci e pohimeve tė librit ndryshe, nė tė kundėrtėn. Edhe pėrkthyes i librit nė gjuhėn suedeze, Ola Klingberg, vė nė dukje se "librat Brown pėrmbajnė njė numėr relativisht tė madh tė gabimeve."
Kjo ėshtė me tė vėrtetė njė pohim modest, nė krahasim me atė qė shumė shkencėtarė dhe historianė pėrfunduar. Nuk ėshtė nė fakt nė prag tė Kodit tė Da Vinēit njė numėr i madh i librave nė tė cilin ekspertė tė ndryshėm tė hedhur poshtė akuzat e pėrfshira nė Kodin e Da Vinēit. samarium Total: Mitet Da Vinci Code nuk pėrballen me njė test serioz.
Qė kėto mite dhe legjenda rreth Jezusit ende kishte kaq shumė interes dhe njė ndikim tė tillė, nuk ėshtė e habitshme. Nė pėrshkrimin profetik tė Biblės ėshtė parashikuar:
"Nuk do tė vijė njė kohė kur njerėzit duan mė tė dėgjojnė pėr doktrinėn e shėndoshė, pa marrjen e njė mėsues pas tjetrit, sepse kruarje nė to pėr tė dėgjuar atė qė ata duan. Ata i kthejnė njė vesh tė shurdhėr pėr tė vėrtetėn dhe tė kthehet pėr legjendat. "2 Tim. 4,3-4.

shtyp Print!


© www.flammor.com
Holger Nilsson

| Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Flammor på Youtube - följ!
Predikantpool
Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.
Läs allt!

NU - kraftigt nedsänkt pris!

Senaste artiklarna
Jesus förvandlar liv!
Genom historien finns det miljontals människor, som ärligt och uppriktigt k...
130 000 raketer mot Israel!
Vilket land skulle stå ut med att ha cirka 130 000 raketer riktade mot sig?...
Närradiosändning i Vetlanda
Premiärsändning på YouTube från Holgers närradioprogram i Vetlanda. Tryck på spe...
Flammor som pdf
Nu går det även att prenumerera på Flammor som pdf. Vi vänder oss särski...
Anfall mot Sverige
Vi har återigen fått en påminnelse om att vi inte skall vara för säkra angåe...
Moraliskt förfall utan motstycke
I samband med boksläppet av den nya boken, Han och hon, talade Holger Nilss...
Nytt nummer!
Det nya numret av Flammor har nu kommit ut.I nr 3 kan Du läsa om: Sven...
Populära artiklar
Kontakta oss
Om du har frågor om Flammor, är det bara att kontakta oss!Det gå...
Kampen om Jerusalem och tempelplatsen - Holger Nilsson
function TellFriend(ref) { var str="toolbar=no,status=no,menubar=no,l...


Tidsmaskin


Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018