onsdag 23 augusti 2017 kl. 02:44 v. 34 Antikvariat | Kontakt | Mission Tanzania | Om flammor | Prenumeration |

Startsidan | Artiklar | DikterEu | FragorIsrael | Lankar | ProfetiorTidstecken |

12 sept 17.30:
Ljumma kristna

13 sept 1.30, 9.30
Repris

19 sept 17.30:
Sovande kristna

20 sept 1.30, 9.30:
Repris

21 sept 19.00:
Allvarliga tider i Mellanöstern

22 sept 03, 11.00:
Repris


4 sept 18.00:

Pingstkyrkan, Karlskrona

Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Boknyhet

Dags att ta Gud på allvar


Aktuell bok

Läs mer!


Russia - Suedi

Sipas ekspertëve politik është marrëdhënia midis Rusisë dhe Suedisë, më keq se kurrë. A është kjo një shenjë paralajmëruese e një konflikti të ardhshëm ushtarak?

Ajo nuk mund të injorojë rritje seriozitetin që na plotëson nga bota e jashtme. Kohët e fundit, kërcënimi rus në parim është përmendur çdo javë në media. Ne nuk mund të këtu të njohin shumë nga kjo, ajo do të marrë shumë hapësirë.

Në tetor, ajo ishte një debat i jashtëzakonshëm në Parlamentin suedez në gjithnjë e më të rëndë gjendjen e mjedisit të biznesit ne jemi në. Sfondi të debatit ishte pikërisht kërcënim shumë duket e nga Rusia. Renovimi i këtij vendi është një shenjë e herë. Nën titullin "Rusia po përgatitet për një luftë të madhe", ka shkruar gazeta suedeze Svenska Dagbladet e për këtë në tetor, redaktorët.

Dagens Nyheter ka dukej edhe alarmin në lidhje me kërcënimin në rritje nga fqinji në lindje. Mbi të tregojnë një hale ekran nga revista. Nuk ju mund të shihni se si është menduar se një konflikt ushtarak mund të jetë shkaktuar.

Interesi ushtarake në Detin Baltik, i cili është me rëndësi strategjike për Rusinë. Ajo ishte në vjeshtë postuar në Kaliningrad në brigjet e Detit Baltik.

Një përzgjedhje ruse ishte se në mbrëmje 25 tetor çuan në dy korvetave ruse përmes Sound, në rrugën për në Kaliningrad. Këto korvetave janë shumë të avancuara dhe efikase në rast të luftës, atëherë ata mund të jenë të pajisur me armë robotik që arrijnë deri në 260 milje përreth.

Në TV-së News 26 tetor vuri Allan Widman (L), kryetar i Komitetit të Mbrojtjes: "Kjo nuk është një rrezik real të luftës do shumica e analistëve tani dakord mbi."

Widman vazhdoi: "Sigurisht kjo është thellësisht shqetësuese, dhe të gjithë ne duam të përparojmë në vend të kësaj do të shkojë në drejtim të kundërt, por për fat të keq ne tani kemi një botë rreth mënyrë që duket se përkeqësohet javë pas jave."

Në të njëjtën newscast komentoi ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist situatën e re të krijuar nga ngarkuar rus në Kaliningrad. Ai tha këtë: "Sigurisht që ndikon në të gjitha shtetet baltike."

Edhe Tomas Ries nga Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare, tha se News se Rusia ka një avantazh të madh në rast të një lufte. Ai tha: "NATO nuk ka kapacitet për të luftuar në Evropë."

Ne kemi dhënë vetëm një glimpses pak e lajmeve në lidhje me gjendjen e rëndë që ne tani të gjeni veten në.

Ata që nuk më pëlqen foto e realitetit që ne tani të reflektojnë, në këtë mënyrë nuk do të marrë në përshkrimin e medias të situatës. Nëse është kështu, kanë penguar mendjet e tyre të lajmeve të ngjashme turpshme. Është e mundur që disa zgjedhin për të bërë kështu.

Paralajmërimet kanë ardhur kështu nga qarqet ushtarake dhe politike. Ne gjithashtu mund të njoftuar se ne jemi nga drejtime të ndryshme, raporte të pranuara në mënyrë të pavarur të paralajmërimeve profetike që vijnë për të krishterët në vendin tonë.

Disa janë publikuar më parë. Nëse diçka drastike ndodh, askush nuk mund të thotë tjetër përveç se ne kemi qenë të paralajmëruar.

Le të përballen me situatën e rëndë që ne jemi në. Këtë ne nuk shkruaj për t'u frikësuar, por për të paralajmëruar për atë që mund të ndodhë.

Në terma praktike, ne mund të vëzhgojnë disa përgatitje, si blerja e qirinj dhe ndeshje, duke i dhënë dritë dhe në një farë ngrohjes shkallë. Në rast të luftës, ajo është shumë e mundshme që i gjithë pushteti të rrëzuan jashtë, që do të thotë një shoqëri gjymtë. Për përgatitjen dëgjuar se ju mund të bleni në një shtresë të veçantë të ushqimit, të tilla si ushqim të konservuar, mm bollgur.

Por përgatitja më e rëndësishme është natyrisht shpirtërore: që të ketë gjithçka gati me Perëndinë, janë pajtuar me anë të Jezu Krishtit, dhe janë të gatshëm për të shkuar në përjetësi. Nëse ju nuk e keni bërë vendim të rëndësishëm për të marrë dhuratën e Shlyerjes, ta bëjë këtë menjëherë! Ju lutemi të kontaktoni në çdo të krishterë të cilët mund të ju udhëzojë ose të marrë në kontakt me ne.

Nuk janë serioze me luftën, por ajo është shumë më serioze për të shkuar përgjithmonë humbur - atëherë të gjitha është e humbur!

Ky artikull është botuar d Nr 4-2016, por ajo është më e rëndësishme tani se atëherë.

 Holger Nilsson

Sat, 12 Aug 2017 11:58:22 +0200 | Permalänk | Language: af ar az be bn ca cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Predikantpool

Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.

Läs allt!


Flammor - 99 artiklar från 33 årgångar
TIDSMASKINTwingly Blog Search link:http://www.flammor.com/ sort:published Bloggar som länkar hit


 

Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
Creeper MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2017