måndag 16 juli 2018 kl. 22:11 v. 29 Kontakt | Mission Tanzania | Om flammor | Prenumeration |

Startsidan | Artiklar | DikterEu | FragorIsrael | Lankar | ProfetiorTidstecken |

5 aug 21.30:

Hur får vi väckelse? 
Del 1

6 aug 5.30, 13.30:
Repris

12 aug 21.30:
Hur får vi väckelse?
Del 2

13 aug 5.30, 13.30: Repris

19 aug 21.30:
Hur får vi väckelse?
Del 3

20 aug 5.30, 13.30: Repris

26 aug 21.30:
Hur får vi väckelse? 
Del 4

27 aug 5.30, 21.30: ReprisBibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Boknyhet

Dags att ta Gud på allvar


Aktuell bok

Läs mer!


одговорност на поединецот

Кога станува збор за да се спаси за вечноста, тоа е одговорност на поединецот да бидете сигурни дека ќе го добие.

На различни начини, се чини дека многумина кои го носат христијанско име не живеат во победничка позиција. Тие живеат наместо во различни форми на поразот.

Некои користат лежи во говорот и избегнувања него, тоа значи дека сте го напуштиле светлината на вистината и да живее во засени животот и умот. Ова е многу сериозна. Кога различни библиски вистини судрите со таква личност, тоа може да биде тешко да се сфати пораката и да се покае, бидејќи лагата стана дел од секојдневниот живот.

Некои дури и употреба на вулгарности! Тоа навистина е време да не се повикуваат на темнината Матер без почнуваат да Го фали Господа. "Она што срцето е полно зборува устата." Лука. 06:45

Исто така е време да се осигура дека ќе се воспостави врска, отстрани со омраза и непокажување љубов! "Ако некој вели дека го сака Бог, но го мрази својот брат, тој е лажливец. Секој кој не го сака својот брат кого го видел, не може да љуби Бога, кој не го видел. "1 Јован. 04:20.

Исто така е време да дарува прошка и да престанат да живеат во горчина: ". Зашто, ако вие им ги простите на луѓето нивните престапи, вашиот небесен Татко, исто така, ќе ви ги прости" Мат. 06:14.

Во моралната сфера, многу се откажале од начинот на живот на општеството, да се живее во предбрачен односи и соживот, исто како што другите го прават.

Сега е време да се стави крај на таквото однесување и го стави на облека на праведноста. Само затоа што општеството го прифатиле овој начин на живот не се промени на зборот на Бога. Се стави крај на тоа сега и да го исповеда гревот и промена на животниот стил небиблиски сега! Ова не е одржлива!

Ние треба реставрација на моралот. Постојат оние кои живеат со порно сурфање, како дел од неговиот живот. Тоа е време да се скрши ова, петна животот и одредување на духовниот живот во непосредна опасност.

Нема време да се изгуби за оние кои сакаат да бидат во Христовата невеста толпата. Не цената не е премногу висока за да се плати за да бидат вклучени.

Што и да се поправи и да одат во нов стил на живот, тогаш признаам тоа што го направи пред појавата на гревот, а не само промена на односот. Ty. "Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен да ни ги прости гревовите и да нè очисти од секоја неправда." 1 Јован. 1: 9.

Ви го пишуваме ова не се суди, но за спасување и заштита на оние кои доаѓаат во ред. Ние сакаме да се каже дека секогаш постои начин за излез за оние кои сакаат да живеат за Бога во правда, бараат патот, престанете да ја изговори за да не го прави тоа! Плаче за Исус - тој сака да се ослободи и прочистување себе!

Тоа е време за покајание, преостанатото време може да биде многу краток, добивме уште повеќе предупредувања дека Шведска би можеле да се втурнат во војна. Потоа мора да биде подготвен да оди во вечниот свет. Тогаш тоа може да биде премногу доцна за време на несреќата за да го поправите својот живот. Сега спасение и конверзија на времето. Искористете ги предностите на тоа! Holger Nilsson

Sat, 05 Aug 2017 14:53:35 +0200 | Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da el en eo es et eu fa fi fr ga gl ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Predikantpool

Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.

Läs allt!


NU - kraftigt nedsänkt pris!
TIDSMASKINTwingly Blog Search link:http://www.flammor.com/ sort:published Bloggar som länkar hit


 

Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
Creeper MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018