onsdag 17 oktober 2018 kl. 15:58 v. 42

15 okt. 20.30:

Höjd beredskap 3

16 okt. 4.30, 12.30: Repris


14 Okt. 16.00:
Markestads missionshus

10 Nov. 16.00 och 18.00:
Equmeniakyrkan Nybro


Bibelns budskap

Ladda ner som PDF!


Midnattstid

Ladda ner som PDF!


Aktuell bok


Dags att ta vakna upp


Aktuell bok

Läs mer!


Isaac Newton besonte nė profecive tė Biblės - Holger Nilsen  

Isaac Newton besonte nė profecive tė Biblės - Holger Nilsen


Publikuar shkurt 2003

I cili ka kohė qė ka bėrė para se tė pėr tė dėgjuar kėtė, dhe kohė qė e shpalli atė? nuk kanė Unė, Zoti, e bėri atė. Unė, pėrveē se ka Zot, nuk ka mė shumė ... Isa. 45:21


Bibla ėshtė unike. Bibla ėshtė njė libėr profetik, i cili nuk ka ekuivalent. Nė Bibėl ka parashikime qė janė tė theksuara gjatė para se ato kanė ndodhur. Kėto parashikime profetike nuk e kanė origjinėn nga ndonjė njeri, por ata kanė burimet e tyre nė njė Perėndi tė vėrtetė, "pa tė cilėn nuk ka Perėndi, nuk ėshtė mė."
Mendimtar francez dhe matematikan Blaise Pascal foli kėshtu: "Profecia e vėrtetė, unė gjej vetėm nė krishterim dhe jo diku tjetėr. Vetėm nė Krishterim dhe nė judaizėm para Krishtit janė profeci tė vėrteta ".
Pastaj Pascal paguan haraē tė profecive biblike, ne nuk mund tė themi se kjo ėshtė njė njohje e njė njeriu tė dobėt me mendje; fjalėt vijnė nga njė prej gjenive tė mėdha. Mėsimi i tij, megjithatė, penguar atė nga njohja mė i larti, Perėndinė e gjallė. Njė nga shkencėtarėt e tė gjitha kohė mė tė mėdha dhe gjenive Isaac Newton.


Newton gjithashtu kishte respekt pėr profecitė biblike dhe studiuar ato gjerėsisht. Ėshtė interesante tė dini se pėrveē tė gjitha librave tė tjerė shkroi Newton edhe 16 000 faqet e ēėshtjet shpirtėrore!
Kjo ishte veēanėrisht profetėt dhe tė zbulesės qė ai iu pėrkushtua pėr tė studiuar. Njė libėr ai shkroi, dhe e cila ėshtė pėrkthyer nė suedez profeti Daniel dhe Zbulesa. Ajo u botua nė gjuhėn suedeze nė 1760.
Siē Isaac Newton studiuar fjalėn profetike kėshtu qė ai erdhi nė se nė ditėt e fundit do tė jenė njerėzit qė kėmbėngulin nė pėrmbushjen e profecisė, pėrkundėr shumė protestave. Newton thekson se nė mėnyrė qė ajo tė jetė e mundur qė profecitė kanė njė pėrmbushje tė mirėfilltė, nė mėnyrė qė njerėzit duhet tė merrni mundėsi tė udhėtimit. Kjo do tė thotė tė trafikut do tė lėvizin shumė mė shpejt se ajo qė ne janė pėrdorur pėr tė, theksoi Newton. (Newton ka jetuar nė mes tė 1642-1727). Sepse do tė ishte e mundur pėr tė profecive tė Biblės do tė vijnė e vėrtetė, nė mėnyrė Newton argumentoi se njerėzit do tė jenė nė gjendje tė udhėtojnė me njė shpejtėsi prej 50 milje nė orė.

Kur French lirė mendimtar Voltaire u tha nė lidhje me kėtė, ai mori mundėsi pėr tė tallen, dhe argumentoi se ka parė se si memec dikush mund tė shpėtoj e krishterimit. Njė njeri nuk ėshtė projektuar pėr tė udhėtuar me njė shpejtėsi tė tillė, ka thėnė Voltaire. Ai ka shkruar pėr Newton:


"Shih ky njeri i mrekullueshėm njohuri i pasur i cili zbuloi ligjin e gravitetit, kur ai u bė nga mosha, ai u bė njė fėmijė pėrsėri, dhe filloi tė studiojė njė libėr, tė quajtur Bibla, dhe me sa duket, nė qoftė se ju doni tė besoni atė, atėherė ju duhet tė besoni marrėzi tė tilla tė pabesueshme qė njohuritė nė mesin e njerėzve tė jetė nė mėnyrė qė tė rritet qė do tė jetė e mundur pėr tė udhėtuar 80 km / h. Poor njeriu i fundit League! "
Dikush komenton deklaratėn e Voltaire nuk ėshtė e nevojshme.

Kliko kėtu pėr tė printuar Print!


© www.flammor.com
Holger Nilsson

| Permalänk | Language: af ar az be bg bn bs ca ceb cs cy da de el en eo es et eu fa fi fr ga gl gu ha hi hmn hr ht hu hy id ig is it iw ja jw ka km kn ko la lo lt lv mi mk mn mr ms mt ne nl no pa pl pt ro ru sk sl so sq sr sw ta te th tl tr uk ur vi yi yo zh-CN zh-TW zu sv
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Fler artiklar

Flammor på Youtube - följ!
Predikantpool
Detta är en ny satsning som vi presenterar här. Den går helt enkelt ut på att förkunnare som vill stå till förfogande för kallelser till församlingar, gör det mot endast reseersättning.
Läs allt!

NU - kraftigt nedsänkt pris!

Senaste artiklarna
130 000 raketer mot Israel!
Vilket land skulle stå ut med att ha cirka 130 000 raketer riktade mot sig?...
Närradiosändning i Vetlanda
Premiärsändning på YouTube från Holgers närradioprogram i Vetlanda. Tryck på spe...
Flammor som pdf
Nu går det även att prenumerera på Flammor som pdf. Vi vänder oss särski...
Anfall mot Sverige
Vi har återigen fått en påminnelse om att vi inte skall vara för säkra angåe...
Moraliskt förfall utan motstycke
I samband med boksläppet av den nya boken, Han och hon, talade Holger Nilss...
Nytt nummer!
Det nya numret av Flammor har nu kommit ut.I nr 3 kan Du läsa om: Sven...
Boknyhet!
Nu kan Du beställa den nya boken: Han och hon  Livsviktig relation....
Populära artiklar
Kontakta oss
Om du har frågor om Flammor, är det bara att kontakta oss!Det gå...
Kampen om Jerusalem och tempelplatsen - Holger Nilsson
function TellFriend(ref) { var str="toolbar=no,status=no,menubar=no,l...


Tidsmaskin


Flammor, Maskingatan 13, 574 33 Vetlanda
Telefon: 0383-161 64 | E-post: info@flammor.com | Hemsida: www.flammor.com
Ansvarig utgivare: Holger Nilsson

Vilka läser Flammor.com?
MediaCreeper

Kristen Topplista från JesusSajten.se

© www.flammor.com 2002 - 2018